Loading
Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Subscribe to us on YouTube
Scroll down for news about Cub Camping this summer!
Pinewood Derby Winners!
Speed Winners - Arrow of Light (5th Grade)

1st Place - Adam V. - Pack 239 Metamora
2nd Place - Taylor M. - Pack 166 Liberty Center
3rd Place - Nolyn C. - Pack 70 Defiance

Paint Winners - Arrow of Light

1st Place - Peyton D. - Pack 141 Defiance
2nd Place - Austin M. - Pack 239 Metamora

Speed Winners - Webelos I (4th Grade)

1st Place - Gabe N. - Pack 141 Ayersville
2nd Place - Mason D. - Pack 75 Defiance
3rd Place - Kaiden W. - Pack 29 Edgerton

Paint Winners - Webelos I

1st Place - Marty F. - Pack 75 Defiance

Speed Winners - Bear (3rd Grade)

1st Place - Eli L. - Pack 239 Metamora
2nd Place - Skylar H. - Pack 8 Wauseon
3rd Place - Ryan E. - Pack 70 Defiance

Paint Winners - Bear

1st Place - Ethan D. - Pack 65 Defiance
2nd Place - Callen W. - Pack 239 Metamora
3rd Place - Aaron G. - Pack 139 Sherwood

Speed Winners - Wolf (2nd Grade)

1st Place - Liam D. - Pack 141 Ayersville
2nd Place - Cameron B. - Pack 166 Liberty Center
3rd Place - Logan B. - Pack 239 Metamora

Paint Winners - Wolf

1st Place - Ryan Y. - Pack 141 Ayersville
2nd Place - Christopher S. - Pack 75 Defiance
3rd Place - Jeffery K. - Pack 166 Liberty Center

Speed Winners - Tiger (1st Grade)

1st Place - Morgan L. - Pack 8 Wauseon
2nd Place - Christian B. - Pack 166 Liberty Center
3rd Place - Jackson W. - Pack 139 Sherwood

Paint Winners - Tiger

1st Place - Tobin N. - Pack 239 Metamora
2nd Place - Drew B. - Pack 75 Defiance
3rd Place - Zack K. - Pack 65 Defiance

Speed Winners - Lion (Kindergarten)

1st Place - Landon M. - Pack 141 Ayersville
2nd Place - Ava G. - Pack 65 Defiance
3rd Place - Oliver S. - Pack 374 Edon

Paint Winners - Lion

1st Place - Emily D. - Pack 65 Defiance
2nd Place - Bradley W. - Pack 75 Defiance
3rd Place - Zane D. - Pack 141 Ayersville
 
Family and Day Camp is ON!

Available Dates

Family Camp Lakota (Cubs in Space) Aug 1-2

Day Camp Lakota (Quirky Science) Aug 3-7

Family Camp Berry (Slimed) Sep 19-20

Family Camp Lakota (Fun Day) Oct 17-18

Register Now and Join us In Person at Camp!
Overall Best Gas Mileage
1st - Adam V. - Pack 239
2nd - Gabe N. - Pack 141
3rd - Eli L. - Pack 239
4th - Morgan L. - Pack 8
5th - Taylor M. - Pack 166
6th - Landon M. - Pack 141
7th - Christian B. - Pack 166
8th - Liam D. - Pack 141
9th - Nolyn C. - Pack 70
10th - Cameron B. - Pack 166
 
Scouting is an experience like no other.

Tell a friend and earn a Recruiter Patch when that friend joins Scouting!

Share Scouting by sharing the link for www.BeAScout.org on your Facebook or other social media pages.
See the full livestream on YouTube here!
 
 
Social Media and Web Links
For information on upcoming events at camp and in your area, visit www.blackswampbsa.org (13 county area) or www.blackswampbsa.org/3450 (local NW Ohio area)

Like us on Facebook at https://www.facebook.com/BSAC449 and also like the local area Scouting page at https://www.facebook.com/ChinquapinDistrictBSACBSA/

Your District (local area) Scouting Professional is:
Erika Dutcher  erika.dutcher@scouting.org  (567) 226-4962
Facebook
Website
 
Copyright © 2020 Chinquapin District, BSAC, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.
Black Swamp Area Council
2100 Broad Avenue, Findlay Ohio
(419) 422-4356